W trosce o lepszy świat!

Co roku w ramach projektu skupiamy się na innym temacie, wokół którego pracujemy i poszerzamy wiedzę. Poznaj idee, które przyświecały nam w poprzednich latach.

Poniżej możecie zobaczyć, jakie tematy były nam bliskie podczas realizacji projektów w poprzednich latach.

  • Otwarte okno

    W 2005 roku przekonaliśmy się, że jedna dobra idea potrafi rozpalić wyobraźnię kilku tysięcy osób. A kilka tysięcy osób może osiągnąć dużo więcej, niż jedna dobra idea. Odtąd działamy razem, MY, członkowie drużyny Early Stage. Uczniowie, rodzice, lektorzy, pracownicy, przyjaciele szkoły i organizacje pozarządowe, które wspieramy od lat i wspólnie realizujemy projekty międzynarodowe.

    W ten sposób przybliżamy dzieciom kulturę, historię i muzykę różnych zakątków świata. Rozwijamy ich zainteresowania, poszerzamy wiedzę, uwrażliwiamy na potrzeby innych ludzi. Skupiamy się na zagadnieniach, które są kluczowe dla życia człowieka. Jesteśmy sercem projektu. A także jego rękami, nogami i oczami, z ciekawością spoglądającymi przez otwarte okno szkoły na świat.

  • Ważny przekaz

    W ramach projektu międzynarodowego uczniowie Early Stage uczestniczą w lekcjach i warsztatach tematycznych poświęconych głównemu zagadnieniu na dany rok. Zapoznają się z bogatym materiałem dodatkowym, przyswajają nowe słownictwo. Przygotowują wiele prac plastyczno-językowych. Uczą się specjalnych angielskich piosenek, zaaranżowanych przez trzykrotnego laureata nagrody Fryderyka – Michała Tokaja, do których teksty pisze Joanna Zarańska, a wykonują je Aga Zaryan i Sean Palmer.

  • Wymiar charytatywny

    Nasze projekty mają wymiar charytatywny. Wspieramy wybrane fundacje, które realizują bliskie nam wartości w swoich codziennych działaniach.

Lata: All Together

Siedem kontynentów, jeden świat. Co nas łączy, a w czym jesteśmy różni? Zadaliśmy sobie te pytania i chcemy je zadać również naszym uczniom w nadchodzącym roku szkolnym. Czy na południowej półkuli niebo jest inne? Co charakteryzuje kontynenty? Czym różnią się Arktyka i Antarktyka? Chcesz wiedzieć? Posłuchaj piosenek z tego projektu!

Lata: Shine

Każdy z nas ma w sobie niezwykły, wewnętrzny świat, w którym królują emocje. Czasem jest nam z nimi przyjemnie, czasem nie. Czasem ich nie rozumiemy i nie wiemy, co z nimi zrobić. Otaczają nas również emocje naszych bliskich, naszych dzieci. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Chcieliśmy przyjrzeć się z bliska sobie samym oraz poszukać tych rzeczy czy zjawisk, które sprawiają, że budzą się w nas konkretne uczucia. Warto zastanowić się, jakie i dlaczego tak się dzieje.

Lata: Web Wise World

Bezpieczna cyberprzestrzeń

Świat online nie jest już tylko dodatkiem w naszej codzienności, lecz bardzo ważną jej częścią. Doświadczamy coraz mocniejszego przenikania się tych dwóch przestrzeni - online i offline - dlatego tematem projektu była cyberprzestrzeń. Wspólnie z dziećmi zastanowiliśmy się, jak skutecznie, bezpiecznie i z szacunkiem poruszać się w Internecie.

Razem z Fundacją Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga przeprowadziliśmy szkolenia online dla 600 nauczycieli dotyczące cyberbezpieczeństwa! W trakcie roku szkolnego zaprosiliśmy rodziców, dzieci i nauczycieli na dedykowane cykle webinariów i podcastów prowadzonych przez Maćka Sopyłę i Zuzannę Piechowicz.

Lata: Think Earth!

Troska o planetę Ziemię oraz wspieranie inicjatyw ekologicznych i społecznych

W 2005 roku przekonaliśmy się, że jedna dobra idea potrafi rozpalić wyobraźnię kilku tysięcy osób. A kilka tysięcy osób może osiągnąć dużo więcej, niż jedna dobra idea. Odtąd działamy razem, MY, członkowie drużyny Early Stage. Uczniowie, rodzice, lektorzy, pracownicy, przyjaciele szkoły i organizacje pozarządowe, które wspieramy od lat i wspólnie realizujemy projekty międzynarodowe.

W ten sposób przybliżamy dzieciom kulturę, historię i muzykę różnych zakątków świata. Rozwijamy ich zainteresowania, poszerzamy wiedzę, uwrażliwiamy na potrzeby innych ludzi. Skupiamy się na zagadnieniach, które są kluczowe dla życia człowieka. Jesteśmy sercem projektu. A także jego rękami, nogami i oczami, z ciekawością spoglądającymi przez otwarte okno szkoły na świat.

Lata: Feel the Music

Odkrywanie muzycznych zakamarków na 25-lecie Early Stage

Projekt zbiegł się w czasie ze świętowaniem 25 lat Early Stage. Między innymi dlatego realizowaliśmy projekt o MUZYCE – jednej z naszych superMOCY, która towarzyszy nam od zawsze! W piosenkach opowiadaliśmy o wszechobecnej muzyce natury, instrumentach muzycznych, o wybitnych kompozytorach i ich dziełach, o różnorodnych muzycznych stylach i słynnych tańcach.

W ramach projektu Feel The Music wspieraliśmy działania czterech różnych organizacji pozarządowych: Muzyka jest dla wszystkich, międzynarodowy projekt Brave Kids, Fundację Kosmos dla Dziewczynek oraz Polską Akcję Humanitarną.

Lata: Travel Wonders

Otwieranie na świat podróży i wsparcie podróżniczych projektów

Travel Wonders przeniósł nas w świat podróży, o których uczyliśmy się w różnorakich kontekstach. Piosenki projektowe opowiadały o historii transportu i wielkich odkrywcach, migracji zwierząt i odległych zakątkach świata. Muzyka zabierała uczniów również w tajemniczą podróż w głąb siebie oraz pokazywała różne style podróżowania, otwierając ich tym samym na snucie planów związanych z własnymi wyprawami.

Wspieraliśmy działania kilku organizacji pozarządowych, skupiających się wokół podróżowania. Fundacja Podróże bez Granic urzeczywistniła kilka wielkich podróżniczych marzeń osób niepełnosprawnych – zorganizowała wyjazd do Berlina oraz serię spływów kajakowych. Stowarzyszenie Mierz Wysoko zaprosiło grupy młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym do udziału w projekcie Wilderness Therapy. Jest to znany na całym świecie program, realizujący terapeutyczne wyprawy w góry. Fundacja Kosmos dla Dziewczynek prowadziła dział Podróże w magazynie, którego celem jest wzmocnienie pozycji dziewczynek w Polsce i na świecie. Jesteśmy dumni, że mogliśmy wspierać finansowo tak fantastyczne projekty.

Lata: Go for Europe

Odkrywanie Europy i wsparcie osób uciekających przed wojną

W ramach projektu międzynarodowego Go for Europe uczyliśmy się o Europie. Pokazywaliśmy ciekawe miejsca na mapie naszego kontynentu, szukaliśmy łączących europejskie narody wartości, poznawaliśmy historię, sztukę i muzykę Europy, a nawet uczyliśmy się podstawowych zwrotów w różnych językach tej części świata. Dzieci z Early Stage poznawały także rówieśników z innych krajów dzięki spotkaniom na Skype, czy pisaniu listów. Uczniowie w ramach projektu stworzyli ogromną liczbę własnych teledysków do piosenek z płyty Go for Europe, a najmłodsze grupy w rekordowej liczbie weszły do studia, by nagrać swoją wersję krążka.

W ramach partnerstwa Early Stage i Polskiej Akcji Humanitarnej przy Go for Europe został zrealizowany szereg działań skierowanych do samotnych matek i dzieci przebywających na terenie Ukrainy, które z powodu wojen zmuszone były opuścić swoje domy. Współpraca zaowocowała otworzeniem punktu przedszkolnego i świetlicy terapeutycznej w Okręgu Zaporoskim. Dzięki wsparciu Early Stage zostało również otwarte centrum informacji dla uchodźców wewnętrznych oraz członków lokalnych społeczności, gdzie osoby potrzebujące bezpośredniego wsparcia mogą liczyć na pomoc PAH. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć działania, które mają długofalowy charakter i są kontynuowane.

Lata: Food Smart

Zasady zdrowego odżywiania i wsparcie tych, którzy cierpią z głodu

Projekt FOOD SMART dotyczył jedzenia i odżywiania. Poznawaliśmy kuchnie świata i różne tradycje kulinarne, utrwalaliśmy zasady zdrowego odżywiania i zwracaliśmy uwagę na problemy wynikające z ich nieprzestrzegania. Uwrażliwialiśmy uczniów na problematykę głodu na świecie. Wspólnie zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy pomagać rejonom, w których z różnych przyczyn ludzie cierpią z powodu niedożywienia i głodu.

Przekazaliśmy środki na dwa programy prowadzone przez Polską Akcję Humanitarną – PAJACYK, skupiony na pomocy w dożywianiu dzieci w polskich stołówkach szkolnych oraz akcje związane z przekazywaniem żywności mieszkańcom Syrii, którzy od 2011 cierpią z powodu wojny. Drugim naszym partnerem była Fundacja Szkoła Na Widelcu. Wspólnie udało nam się przeprowadzić serię warsztatów zdrowego gotowania, których uczestnikami były dzieci ze szkół podstawowych.

Lata: Animals Rock

Wszystko o zwierzętach i program ochrony tygrysa malajskiego

Tematem projektu były zwierzęta. Zapoznaliśmy naszych uczniów z szerokim spektrum kwestii z nimi związanych. Rozmawialiśmy o naszych pupilach, poznaliśmy zwierzęta z różnych stron świata, przyglądaliśmy się sposobom ich funkcjonowania i zastanawialiśmy się nad rolą, jaką pełnią w życiu człowieka. Zwracaliśmy również uwagę dzieci na to, jak odpowiedzialnie opiekować się zwierzętami. Uczyliśmy o obowiązkach, które wiążą się z ich posiadaniem i o potrzebie opieki nad tymi niechcianymi czy skrzywdzonymi. Wspieraliśmy działania dwóch organizacji – WWF Polska oraz fundacji Viva! Akcja dla zwierząt. Przekazaliśmy środki na program ochrony tygrysa malajskiego oraz budowę domków w schronisku w Korabiewicach.

Lata: The Magic Book of South America

Wymiana kulturowa między dziećmi z Polski i Boliwii

Nasz projekt opowiadał o najbardziej znanych zabytkach i symbolach kultury latynoamerykańskiej oraz cudach tamtejszej przyrody (Machu Picchu, pływające wyspy na jeziorze Titicaca, rzeka Amazonka). Najmłodsi interpretowali tradycyjne baśnie wybrane przez kolegów po drugiej stronie oceanu. Oprócz tego, z pomocą naszych organizacji partnerskich, został nakręcony film dokumentalny, opowiadający o codziennym życiu i kulturze dzieci z plemienia Quechua w Boliwii. W ramach projektu wsparliśmy działania trzech organizacji: Biblioworks i Condortrekkers z miasta Sucre w Boliwii oraz polskiej fundacji Papaya z Krakowa.

Lata: India Express

Zapoznanie uczniów z kulturą i geografią Indii oraz wsparcie dzieci z Bombaju

Dzieci dowiedziały się wiele o zwyczajach, tradycjach, sztuce a także położeniu, faunie i florze tego kraju. Była to wyjątkowo ciekawa, egzotyczna podróż. Zarówno nasi uczniowie, jak i podopieczni organizacji Hamara Footpath w Indiach weszli do studia nagrań. Dzięki temu powstał wspaniały album łączący ze sobą dwa kontynenty. Poprzez realizację projektu wsparliśmy organizację zajmującą się dziećmi ulicy z Bombaju. Za projekt INDIA EXPRESS otrzymaliśmy po raz trzeci certyfikat EUROPEAN LANGUAGE LABEL – europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych.